لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله پلی اتیلن فاضلابی

"<yoastmark

لوله پلی اتیلن

قبل از این که به سراغ توضیحات لوله پلی اتیلن فاضلابی برویم بهتر است بدانیم لوله پلی اتیلن و یا حتی ماده پلی اتیلن چیست !

در زیر توضیحات مختصری در ارتباط با لوله پلی اتیلن خواهیم داد اما چنانچه نیاز به توضیحات بیشتری دارید می توانید از طریق لینک زیر اقدام به مطالعه و بررسی نمایید

لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟

همچنین اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با لوله پلی اتیلن فاضلابی داشتبد می توانید از طریق لینک زیر اقدام نمایید.

لوله پلی اتیلن فاضلابی چیست و چه کاربردی دارد؟

در ادامه با ما همراه باشید تا از قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی آگاه شوبد

قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی

امروزه بجای استفاده از لوله های بتنی و فولادی از لوله های منعطف پلاستیکی از جنس پلی اتیلن HDPE استفاده می شود که برای انتقال آب و گاز بکار می روند. این لوله ها که از جنس ترمو پلاستیک یا پلی اتیلن با چگالی بالا هستند، به دلیل داشتن استحکام بالا و نیز عدم نشتی برای انتقال آب فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند. لوله HDPE به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالا، اتصالات محکم، ارزان قیمت بودن، حمل و نقل ساده و نصب سریع و آسان مشابه با لوله های پلی اتیلن تولید می شود.

یکی از استانداردهایی که در تولید لوله های پلی اتیلن استفاده می شود، استاندارد COD است که دارای دو مجرای داخلی و خارجی از جنس HDPE بوده و قابلیت انعطاف پذیری بسیار خوبی دارد. جالب است بدانید در چند ساله اخیر استفاده از لوله پلی اتیلن فاضلابی رشد چشمگیری داشته است و علت آن مقاومت بالا در برابر مواد اسیدی و عدم رسوب پذیری این لوله ها می باشد. همین موضوع باعث کاهش هزینه های نگهداری، تعمیر و تعویض لوله های فاضلابی پلی اتیلن شده است.

مایعات فاضلابی به دلیل اینکه از ترکیب مواد مختلف تشکیل می شوند می توانند دارای خواص اسیدی یا بازی باشند که بهترین روش برای انتقال این مواد استفاده از لوله های پلی اتیلن فاضلابی می باشد. همچین این لوله های هیچگونه ضرری برای طبیعت یا محیط زیست ندارند و هرگز باعث ایجاد آلودگی های محیط زیستی نمی شوند.

یکی دیگر از مزایای خرید لوله پلی اتیلن فاضلابی داشتن عمر مفید بالا و هزینه های نگهداری، تعمیر و تعویض بسیار ارزان قیمت می باشد. از لوله های فاضلابی می توان برای انتقال پساب های شهری و صنعتی استفاده کرد و روش نصب انها بصورت دفنی یا زیرزمینی می باشد. اتصالات پلی اتیلن بسیار مقاوم بوده و با نصب لوله در زیر زمین استحکام خود را حفظ کرده و دچار نشتی نمی شوند، به همین خاطر برای انتقال فاضلاب بسیار مناسب هستند.

لوله های تک جداره و دوجداره پلی اتیلن برای مواردی از قبیل جمع آوری آب های سطحی، انتقال آب و فاضلاب شهری و صنعتی، سیستم های آبیاری پرفشار و ثقلی استفاده می شود. اما مهم ترین نوع این لوله ها، لوله های کاروگیت پلی اتیلن هستند که بصورت دوجداره تولید می شوند.

لوله پلی اتیلن تک جداره و دوجداره

"<yoastmark

قطر لوله هایی که برای مخزن های اندازه گیری محفظه خلاء بصورت دوجداره یا تک جداره مورد استفاده قرار می گیرند بین ۱۰ الی ۱۰۰۰ میلیمتر است و بصورت های تک و دو رشته استفاده می شوند. این مخازن از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و دارای پایه ای فولادی هستند. برای تنظیم موقعیت مکانی بر روی خط اکستروژن از دستگاه های اتوماتیک و دستی استفاده می شود که بصورت ثابت نصب می شوند. این تجهیزات دارای سیستم کنترل آب بصورت دستی و ترموستاتیک با استفاده از شیر کنترل بوده و برای کاهش مقدار آب در حال جریان و ثابت نگهداشتن دمای خنک کننده استفاده می شوند.

لوله های پلی اتیلن فاضلابی تحت فشار

از لوله های فاضلابی فقط برای انتقال پساب های خانگی و صنعتی استفاده نمی شود بلکه در موارد دیگری مانند کشاورزی، انتقال هوا در زمین های ورزشی و صنایع کشتیرانی استفاده می شود. هرچند یکی از مهمترین کاربردهای لوله های پلی اتیلن، استفاده از این محصول در انتقال آب شرب و فاضلاب شهری می باشد.

لوله پلی اتیلن فاضلابی استاندارد

همانند هر محصول دیگری، لوله های فاضلابی هم دارای استانداردهای مختص به خود هستند. بطور کلی می توان لوله های پلی اتیلن را به دو نوع دوجداره و تک جداره تقسیم بندی کرد. به علاوه از نظر ابعاد و قطر دهانه لوله نیز می توان برای این محصول دسته بندی هایی را نام برد.

بر همین اساس استاندارد لوله پلی اتیلن کشاورزی با لوله هایی که برای انتقال فاضلاب شهری استفاده می شوند دارای تفاوت هایی می باشند.

برخی از این استانداردها بصورت جهانی مشخص شده اند که از جمله آن می توان به استاندارد لوله پلیا تیلن فاضلابی DIN ، BS و ATSM اشاره کرد. که هر کدام مربوط به بخش خاصی از لوله های پلی اتیلن می باشد. به عنوان مثال استاندارد BS برای ابعاد کلی لوله و استاندارد ATSM برای مشخصات کلی و دسته بندی انواع لوله می باشد. استاندارد دیگری با نام ISO وجود دار که بر اساس آن قطر و فشار وارد بر لوله های فاضلابی مشخص شده است.

"<yoastmark

استانداردهایی که بیان شد، برای مشخص کردن فاکتورهایی از قبیل مواد اولیه برای تولید لوله های فاضلابی، شکل ظاهری آنها، میزان کربن و سایز لوله استفاده می شوند. همچنین موارد دیگری چون میزان فشار قابل تحمل لوله، نوع اتصالات، ضرایب حرارتی و … موارد مهمی هستند که باید در ساخت لوله های فاضلابی استاندارد به آنها توجه شود.

تولید لوله های پلی اتیلن فاضلابی

همانطور که بیان شد لوله های پلی اتیلن یکی از محصولات صنعتی بسیار با کیفیت در صنعت انتقال آب و سیالات دیگر هستند. وزن سبک، قیمت ارزان، حمل و نقل ساده و نصب سریع و انعطاف پذیری بالا، از جمله مزایای خرید لوله های پلی اتیلن فاضلابی است. این محصول می تواند ضربات و فشارهای محیطی متفاوت را تحمل کند، به همین دلیل به راحتی درون زمین نصب می شود. همچنین مواد و سیالات اسیدی و بازها تاثیری بر روی تخریب و پوسیدگی این لوله ها ندارند.

در تولید لوله های پلی اتیلن فاضلابی از موادی استفاده می شود تا به مرور زمان و با توجه به نوع سیالاتی که توسط این لوله ها منتقل می شود، باعث افزایش ضریب مقاومت این محصول شوند.

لوله فاضلابی که امروز تولید می شود مانند لوله های قدیمی نبوده و دارای کیفیت بسیار بالاتری می باشند و از استانداردهای جدید و بروز پیروی می کنند. این محصولات استحکام و مثاومت بیشتری دارند و برای اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و انتقال فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می گیرند. ارزان قیمت بودن و حمل و نقل ساده و نصب سریع از جمله مزیت هایی هستند که موجب استفاده روز افزون از این محصولات در صنایع مختلف کشور شده است.

ساختار لوله پلی اتیلن فاضلابی

یکی از بهترین ساختارهایی که می توان برای لوله های پلی اتیلن استفاده کرد، واکنش شیمیایی با پلیمریزاسیون است. این ماده در صنایع مختلف از جمله تولید مخازن ذخیره آب آشامیدنی، انواع لوله فاضلابی و ظروف پلاستیکی بکار می رود.

آیا لوله های پلی اتیلن کاروگیت با اسپیرال تفاوت دارند؟

لوله های پلی اتیلن اسپیرال و لوله های پلی اتیلن کاورگیت، هر دو از انواع لوله های پلی اتیلن هستند که جهت انتقال فاضلاب های شهری و روستایی مورد استفاده قرار می گیرند.

باید گفت لوله کاورگیت و اسپیرال به شکل کنگره ای بوده که در دید اول همانند یکدیگر به نظر می رسند اما باید گفت که اینطور نیست و تفاوت هایی با هم دارند که عمدتا در نوع ساخت و اتصالات آنها می باشد.

لوله پلی اتیلن کاورگیت عموما در اندازه 110 میلیمتر الی 1200 میلیمتر به صورت 6 متری و اتصالی با نام کوپلر در انتهای لوله تولید می شوند که توسط یک واشر آببندی و متصل میگردند.

این لوله های دارای جداره کنگره ای شکل و سطح داخلی صاف و صیقلی می باشند،که انتقال جریان سیال را به راحتی میسر می کند.

فشار کاری در این لوله ها 16 کیلو نیوتن 31/5 کیلو نیوتن و 64 کیلو نیوتن است که مبنای آن فشار صقلی و یا بار های مرده و زنده ی سطحی و زیر سطحی خاک است.

این لوله ها بعد از نصب به وسیله رباطی که یک دوربین بر روی آن قرار گرفته توسط بازرسان (به خصوص در ناحیه اتصال) مورد بررسی قرار می گیرند (به این عمل اصطلاحا ویدئو متری می گویند)

لوله های پلی اتیلن اسپیرال کاورگیت به وسیله دو اکسترودر که یکی لایه خارجی و دیگری لایه داخلی را تولید می کنند به اجماع می رسند و در نهایت لوله ای با مشخصات استاندارد از دستگاه خارج می گردد.

در حقیقت لوله های پلی اتیلن اسپیرال کاورگیت به نوعی تلفیق دو لایه از مواد پلی اتیلن زرد رنگ و مشکلی رنگ می باشند که به صورت اسپیرال یا مارپیچ بعد از گذراندن مراحلی به این شکل در می آیند.

مورد دیگر نوع اتصال این لوله ها می باشد. همانطور که در بالا گفتیم لوله پلی اتیلن کاورگیت به صورت کوپلری به یکدیگر متصل می گردند، یعنی یک اتصال نر و یک اتصال ماده، اما در لوله پلی اتیلن اسپیرال کاورگیت شرایط کمی متفاوت است و لوله ها به صورت جوش اکستروژنی با دستگاه جوش به یکدیگر متصل می شوند و از استحکام بسیار بالای برخوردار می باشند.

لازم به ذکر است که لوله های اسپیرال کاورگیت در اندازه 800 الی 3000 میلیمتر تولید می گردند و معمولا جهت پروژه های بزرگ انتقال سیالات فاضلابی میتوان از این لوله های استفاده کرد.

لوله اسپیرال کاورگیت که دارای وجه تشابه زیادی با لوله های کاورگیت می باشند در چند مورد با لوله های کاورگیت تفاوتهایی دارندد که بیشتر در نوع تولید و اتصال آنهاست که در زیر به صورت کامل شرح خواهیم داد. لوله های کاورگیت فاضلاب از سایز 1200 به بالا به صورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.

همچنین لوله های اسپیرال به وسیله  دو اکسترودر که یکی لایه خارجی و دیگری لایه داخلی را تولید می کنند به اجماع می رسند و در نهایت لوله ای با مشخصات استاندارد از دستگاه خارج می گردد.

در حقیقت لوله های اسپیرال کاورگیت به نوعی تلفیق دو لایه از مواد پلی اتیلن با رنگ زرد و مواد پلی اتیلن با رنگ مشکی می باشند که بصورت اسپیرال یا مارپیچ پس از گذراندن مراحلی به این شکل در می آیند.

هر دو این این سازه ها جزء لوله های پلی اتیلن فاضلابی به حساب می آیند و همچنین سازه این لوله ها دوجداره محسوب میشود.

قیمت لوله پلی اتیلن فاضلابی

سایز (متر)4 بار
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 20-
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 25-
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 32-
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 40-
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 5099,517 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 63152,471 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 75209,990 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 90305,855 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 110444,631 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 125566,060 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 160684,750 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 200976,910 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 2501,542,970 ریال
لوله پلی اتیلن فاضلابی سایز 3152,328.150 ریال